pondělí 16. dubna 2012

Skutečně Dobrý kurz

Včera jsem se plná dojmů vrátila z mýdlařsko - bylinkářského kurzu pořádaného občanským sdružením Dobrý kurz. Původně se mělo jednat o dva samostatné bloky. Z kurzu domácí výroby přírodních mýdel však postupně odpadávali přihlášení zájemci, takže bylo nutné oboje spojit v jedno. Nakonec se ukázalo, že to vůbec nebylo na škodu, naopak. Informace se vzájemně prolínali, všechno na sebe logicky navazovalo. Z kurzu jsem velmi nadšená a ráda se s vámi podělím o své zážitky.

Kurz se konal v Obratani v místním hotelu, kde se nás sešlo zhruba 12. Celým víkendem nás provázel Petr Rys s podporou Kataríny Mašátové, velmi příjemní lidé se skutečným zapálením pro věc.

Hlavní téma: Bylinky.
(ilustrační foto z vlastních zdrojů - kopřiva, řebříček, podběl)

V úvodu jsme dostali dvoje skripta, která byla základní kostrou celého výkladu. Petr Rys psaný text doplňoval celou řadou dalších poznatků a postřehů, často se zdánlivě dostával k úplně jinému tématu, aby se následně ukázalo, že to spolu všechno úzce souvisí. Výklad byl velmi pestrý a zajímavý, člověk vůbec nedostal šanci, aby ztrácel pozornost. :-)

Průběžně probíhaly ochutnávky a "očichávky" nejrůznějších druhů bylinek. Ochutnali jsme např. čaj z květů prvosenky chutnající po broskvích či čaj z kotvičníku zemního a citronové trávy. Zajímavé bylo rovněž setkání s jedlou pryskyřicí, karobem, surovým kakaovým bobem či klanopraškou, jejíž plod chutná sladkopepřově. Dozvěděli jsme se o účincích a správném použití celé řady bylinek. S sebou jsme dostali čtyři pytlíčky s vybranými bylinkami, abychom si jejich působení mohli doma vyzkoušet. 

Ochutnávka jedlé pryskyřice.

Vedle používání bylinek zde byla zmíněna i spousta dalších možností, jak pečovat o naše zdraví bez neustálých návštěv lékárny a používání běžně dostupných léků, které paradoxně mnohdy více škodí než pomáhají. Taková rada "Hodně pijte." se může zdát více než banální, ale jen než se nad ní člověk více zamyslí. Pokud nebudeme pít, bude naše tělo zadržovat škodlivé látky, protože je nebude mít jak vyloučit. To samozřejmě může vést k celé řadě více či méně vážnějších onemocnění. Takovýhle starých dobrých pravd, na které se mnohdy už pozapomnělo, tam zaznělo spousta. Hodně zajímavých věcí jsem se dozvěděla rovněž z oblasti výživy a správného stravování.

V praktických ukázkách byla velká část věnována mýdlu. Vyzkoušeli jsme si výrobu mýdla z různých druhů olejů či jejich kombinací. Nejvíce mě zaujalo, že např. olivové mýdlo je nejlepší vyrábět z nejlevnějšího, z pokrutin lisovaného, oleje, který obsahuje nejvíce zmýdelňujících látek. Trochu jsem se totiž bála, že pokud budu chtít používat kvalitní oleje, poleze výroba mýdla příliš do peněz. Teď se ze mě naopak nejspíš stane náruživý čtenář reklamních letáků zkoumající, kde mají ty nejlevnější levné oleje. :-) 

Nalévání louhu do směsi olejů.

Mýdlo se prakticky vyrábí jen z vhodných olejů, hydroxidu sodného, vody a bylinkových přísad dle vlastního uvážení (éterické oleje, sušené bylinky, ale třeba i různé druhy koření apod.). Líbí se mi, že z jednoduchého základu vznikne doplněním vhodných bylinek krásné voňavé mýdlo, které má, při zachování správného postupu výroby, léčivé účinky. 

Vlastní výroba není vůbec náročná, chce to jen dodržovat jednotlivé kroky a poměry použitých surovin. Nejdůležitější je však zachování bezpečnosti, neboť hydroxid sodný je velmi silná žíravina.

 
Hotové mýdlo ve formě, ve které bude několik týdnů zrát.

Vedle mýdla nás Petr Rys naučil připravovat masti. Prostým rozpuštěním olivového oleje a přimícháním vhodné bylinky lze připravit mast téměř na jakýkoliv problém. Mast neobsahuje žádné zbytečnosti, složení si zvolíme podle potřeby. Je to rychlé, levné a účinné. Vyzkoušeli jsme si výrobu měsíčkové masti a masti z pískavice. Vzorky mastí jsme si mohli odvést domů.

 Měsíčková mast před ztuhnutím (samozřejmě možno přecedit).

Také výroba tinktury není nic složitého - stačí líh a bylinka a dostatečná doba na vylouhování. K vyzkoušení jsme dostali tinkturu z lichořeřišnice, která je známá svými antibiotickými účinky. V tomhle bláznivém jarním počasí k nezaplacení. :-) Proti bakteriím působí rovněž cibule, ze které jsme se naučili vyrábět jednoduchým způsobem účinný sirup.

Celý kurz se odehrával ve velmi přátelském duchu, kdy si i účastníci mezi sebou vyměňovali nejrůznější informace a vlastní zkušenosti. Rozhodně doporučuji všem, kteří se o bylinky či domácí mýdla zajímají, aby se na některý z kurzů (nejlépe na oba :-) přihlásili. Nebudou litovat. Dobrý kurz o. s. pořádá i další semináře, rozšířit své znalosti si tak můžete i v oblasti domácí výroby sýrů, domácího pečení či vaření piva. Už teď přemýšlím, na který z dalších kurzů vyrazím. :-)

Co jsem si vedle spousty informací a sešitu popsaného poznámkami přivezla domů. Teď se budu přes měsíc těšit na mýdlo, které nám bude zasláno po jeho důkladném vyzrání.


Žádné komentáře:

Okomentovat