neděle 19. února 2012

Dámská hygiena ekologicky šetrná

Možná jste se již někdy zamysleli nad tím, kolik odpadu představují použité dámské hygienické potřeby, jejich obaly a aplikátory. Uvádí se, že každá žena použije za svůj život deset až patnáct tisíc menstruačních vložek nebo tampónů. V přepočtu se jedná o 120 kg odpadu na osobu, tedy až 240 tisíc tun odpadu v celé ČR v průběhu 30 let. 

K výrobě vložek a tampónů se vedle papíru, buničiny či bavlny používají též plasty a nejrůznější chemické látky, jako jsou bělidla, parfémy a gelující sloučeniny. Tyto látky nejenže nejsou šetrné k životnímu prostředí, ale mohou zapříčinit i zdravotní problémy. Vložky z neprodyšných materiálů způsobují zvýšenou vlhkost a tím i vhodné podmínky pro přemnožení kvasinek, které jsou zodpovědné za poševní mykózy. Parfemace vložek zase může způsobit alergickou reakci projevující se podrážděním a svěděním kůže. Naštěstí dnes už je na našem trhu k dostání řada dámských hygienických potřeb, které kladou důraz na zdraví uživatelky i šetrnost vůči životnímu prostředí.

Jednou z možností jsou klasické vložky a tampóny, které jsou vyrobeny pouze z přírodních materiálů a zcela bez chlóru, parfemace či plastů. Ve specializovaných bio obchodech jsou běžně k dostání hygienické potřeby značky Natracare. Vložky této značky jsou z 95% biodegradabilní a tampony jsou navíc vyrobeny ze 100% certifikované bio bavlny. Nevýhodou je poněkud vyšší cena a fakt, že stále dochází k produkci určitého množství odpadu.


 Hygienické potřeby značky Natracare - alternativní klasika

Další možnou alternativou k běžným vložkám jsou pratelné látkové vložky. Zejména v internetových obchodech je velký výběr vložek z příjemných textilních materiálů, často z bio bavlny. Je možno vybrat si z nejrůznějších typů i barevných provedení. Nespornou výhodou těchto vložek je jejich prodyšnost. Jsou vhodné i pro ženy s citlivou pokožkou či po porodu. Příjemný je i fakt, že nedochází ke vzniku odpadu a vložky lze prát v pračce s ostatním prádlem. Vzhledem k opakovanému použití se minimalizují pořizovací náklady, které lze ještě snížit tím, když si vložku ušijete samy. Nevýhodou může být pro někoho obtížnější manipulace, kdy je potřeba před samotným praním vložku vymáchat ve studené vodě, případně vložky někde skladovat do doby, než bude dostatek prádla do pračky.

   Při výrobě látkových vložek se fantazii meze nekladou


Na místo tampónů bývají používány části mořské houby pocházející z Atlantického oceánu z oblasti Karibiku, kde má její sběr a zpracování dlouhou tradici. Zakoupit je možno buď rovnou tampóny či celou houbu a z ní pak nastříhat kousky potřebné velikosti, které je pro lepší manipulaci možné opatřit dentální nití.  Tampóny z mořské houby jsou vhodné zejména pro ženy se slabou menstruací. Výhodou jsou 100% biodegradabilita, vynikající přirozené antiseptické vlastnosti a trvanlivost – jeden tampón vydrží asi 6 měsíců.  Po vyjmutí je třeba tampón pouze propláchnout vodou a po skončení celého cyklu vydezinfikovat. Je však potřeba si uvědomit, že mořská houba se k nám dováží přes půl světa a také její sběr nemusí být úplně v souladu s podmínkami trvale udržitelného rozvoje.

 Tampóny z mořské houby seženete nejčastěji ve specializovaných e-shopech

Dále je tu samozřejmě menstruační kalíšek, který sama již pár let používám. Ale ten si zaslouží samostatný článek. :-)
 
Máte zkušenosti s některou z výše uvedených šetrných alternativ dámské hygieny? Pokud ne, co vás nejvíc zaujalo?


2 komentáře:

  1. Díky za tip na prodejkyni na fleru. Má dobré reference a zboží vypadá fakt příjemně.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Není zač. Má to fakt moc hezký, skoro až lituju, že používám kalíšek. :-)

      Vymazat